Chomutovská knihovnaChomutovská knihovna

TRANSLATE

Rádi čtete, ale často nevíte, co si v oddělení beletrie vybrat? A tak sáhnete po novinkách, oblíbeném autorovi nebo knihách, které vrátili jiní čtenáři? Je ale nepřeberné množství kvalitní literatury, která může ležet nepovšimnuta v regálech. Naše knihovnice, jak jinak než vášnivé čtenářky, Vás budou v tomto blogu postupně seznamovat s knihami, které samy přečetly, a o kterých se domnívají, že by Vás mohly zaujmout. Všechny zde uvedené knihy si můžete vypůjčit v oddělení beletrie.

 

 

Obálka knihy Robert Fisher
žánr psychologický román
Rytíř v rezavém brnění

Robert Fisher je americký spisovatel a scenárista.

Mezinárodní bestseller vypráví příběh rytíře, který hledá své pravé já. Jde o cestu za osobním sebepoznáním. Příběh je napsaný zábavnou formou, určitě se nebudete nudit. A kdoví? Třeba objevíte i sami sebe.

 

Obálka knihy Jennifer L. Scottová
žánr ženský román
Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži

Jennifer L. Scottová je spisovatelka a autorka blogu. Žije v Kalifornii. Tato kniha je její prvotina.

Své osobní zkušenosti ze studií z Paříže zúročila autorka v této knize, kdy byla zasvěcena do tajů francouzského umění žít. V každé kapitole se dočtete řadu humorných příhod cizinky ve Francii a dozvíte senapříklad: jak si udržet postavu, správně se obléci a nalíčit.

 

Obálka knihy Angele Liebyová
žánr ženský román
Zachránila mě slza

Angele Liebyová se narodila v roce 1952 a žije ve Štrasburku.

Uvězněná ve vlastním těle.

Mrazivý příběh ženy, která se probere z umělého spánku, ale nemůže se hýbat ani komunikovat.

Jde o skutečnou událost, kterou autorka sama prožila, ač jako sportovkyně měla dobrou kondici. Po různých vyšetřeních byla lékaři uvedena do umělého spánku. Nicméně po probuzení nejevila známky života, lékaři si mysleli, že je v kómatu. Angele vnímala návštěvy rodiny, pečujícího personálu, ale nikdo nevěděl, že opravdu žije. Psychologicky velmi dobře napsaný příběh, při kterém budete vtaženi do duševního a fyzického boje autorky.

 

Obálka knihy Čchiou Siao-lung
žánr detektivní román
Smrt ve stínu Mao Ce-tunga

Čchiou Siao-lung se narodil v Šanghaji, od roku 1989 žije ve Spojených státech.

Jde o detektivku z totalitní Číny, která mapuje i politickou scénu země. Hlavní vyšetřovatel Čchen je idealista, básník, přitel žen, milovník dobrého jídla a i oddaný straník. Dojde k vraždě 30ti leté dívky, kterou je nutné objasnit. Nitky vedou do vyšších míst plných intrik.

 

Obálka knihy Charlotte Linková
žánr detektivní román
V údolí lišek

Charlotte Linková je nejúspěšnější německou autorkou současnosti.

Co když tvůj únosce beze stopy zmizí a nikdo neví, kde jsi?

Vanessa byla unesena a dopravena do úkrytu. Únosce Ryan je zatčen pro drobný delikt a nikdo neví, že unesl ženu, protože to nikomu neřekne. Za tři roky zmizí další žena. Detektivní romány této autorky jsou plné napětí, zvratů, tahují čtenáře do děje. Jsou vždy i psychologické.

 

Obálka knihy Mireille Guilianová
žánr ženský román
Francouzky zrají jako víno

Mireille Guilianová se narodila ve Francii.

Tajemství, jak neztratit šarm.

Kniha obsahuje souhrn dobrých rad, jak stárnutí přijímat pozitivně, přiměřeně se oblékat ke svému věku, správně jíst, dodržovat pravidla zdravé životosprávy. Autorka nás povzbudí svým nadhledem a naladí nás na duševní pohodu, kterou bychom si měli zachovávat navzdory věku.

 

Obálka knihy Dave Eggers
žánr psychologický román
Hologram pro krále

Americký spisovatel Dave Eggers se narodil v roce 1970.

Hologram pro krále je jedna z nejúspěšnějších knih Ameriky roku 2013. Natáčí se podle ní film s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Hlavní postavou je čtyřiapadesátiletý Alan, typický Američan, obchodník. Je ztracen v novém světě globalizace, kdy se trh přesouvá do Asie. Ocitá se v Saúdské Arábii, kde se snaží vyjednat obchod s králem Abduláhem. Dostává se do různých groteskních situací, které přináší jiná kultura. V příběhu se řeší Alanův zdravotní stav, má bulku na šíji. Také se dočteme o vztahu k dceři, která je mu vším. Kniha je zajímavou sondou do moderních problémů současného světa.

 

Obálka knihy Antonio G. Iturbe
žánr válečný román
Osvětimská knihovnice

Antonio G. Iturbe je španělský autor.

Kniha dostala v roce 2012 cenu TROA udělovanou španělským svazem knihkupců. Patří k jedné z nejčtenějších knih ve Španělsku.

Tato kniha je románovým holdem skutečné postavě z koncentračního tábora v Osvětimi, kterou byla Dita Krausová. V Osvětimi žila na baráku 31 a dělala tajně osvětimskou knihovnici. V knize má jméno Dita Adlerová. Je jí 14 let. Čtenář je ponořen do vyprávění o lágrovém životě, příběh vrcholí na konci knihy a velkou hodnotu představuje i doslov.

 

Obálka knihy Lisa Genova
žánr společenský román
Ještě jsem to já

Lisa Genova je Američanka.

Strhující příběh univerzitní profesorky, která kvůli zákeřné nemoci pomalu ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění a lásku.

Kniha přináší zkušenosti s Alzheimerovou chorobou, neotřelým způsobem vypráví příběh takto nemocné univerzitní profesorky Alice Howlandové. Dojemným způsobem se dozvídáme o rozpoznávání nemoci a pak i jejím vývoji. Jsme vtaženi do rodinného života Alice, do péče jejích dcer o ni, o lásce, která vše vydrží.

 

Obálka knihy Virginia Ironsideová
žánr ženský román
Zraju jako víno

Virginia Ironsideová je novinářka z Velké Británie.

Příběh je volným pokračováním knihy Stárnu a užívám si. Zas ta Marie Sharpová! Další peripetie nyní již 65ti leté učitelky v penzi. Vtipně podaná dobrodružství Marie, která ani v důchodu nezahálí, ale je připravená prožít různé příhody. Syn Marie se svojí rodinou odchází do Ameriky, ale v závěru knihy se vrací zpět do Británie, k velké radosti své matky. V nové zemi nezakořenil.

 

Obálka knihy Natalia Sanmartin Fenollera
žánr ženský román
Procitnutí slečny Primové

Natalia Sanmartin Fenollera je španělská autorka narozená v roce 1970. Tento román je její prvotinou.

Kouzelný příběh o lásce a přátelství nalezeném mezi knihami.

Hlavní postavou příběhu je Prudencie Primová, vzdělaná žena, která přijme nabídku inzerátu na pracovní post knihovnice u „muže z křesla“. Jde o vyprávění ozvláštněné rozhovory o filozofii a duchovnu v křesťanské tradici. Dějištěm je městečko, které nedbá na moderní způsob života, ale kde se každý věnuje svému povolání a funguje podle svých nepsaných pravidel.

 

Obálka knihy Marek Halter
žánr historický román
Pražský kabalista

Marek Halter se narodil v roce 1936, je to francouzský spisovatel polského původu, syn básnířky v jazyce jidiš a tiskaře.

Historický román z rudolfinské Prahy.

Jde o další z příběhů o Golemovi, rabínovi Löwovi – Maharalovi a Davidu Gansovi, jeho žákovi. Vyprávěním prolíná láska, čteme i o historických postavách jako je Tycho de Brahe a Johannes Kepler.

 

Obálka knihy Lenka Chalupová
žánr psychologický román
Pomněnkové matky

Lenka Chalupová se narodila 4. 2. 1973 v Přerově, kde dosud žije.

Tento román Lenky Chalupové je psychologicky laděným příběhem s detektivními prvky. Jde o spletité vyprávění o dětech, které byly uneseny svým matkám. Únosci byli většinou otcové dětí cizí národnosti. Autorka rozvíjí vyprávění o Šárce a Iglice, Doře a její matce Terezii, sestře Zuzaně a otci Čeňkovi. Kniha je napínavá, plná překvapivých rozuzlení. Je sondou do duší různých lidí.

 

Obálka knihy John Irving
žánr společenský román
Modlitba za Owena Meanyho

Autor knihy, univerzitní profesor John Irving, se narodil v roce 1942 ve státě New Hampshire, USA.

Proslavil se románem Svět podle Garpa.

Autorův sedmý román, „Modlitba za Owena Meanyho“, je strhujícím příběhem prazvláštně nadaného chlapce nepřirozeně malého vzrůstu s protivným hlasem – očima jeho kamaráda, vypravěče příběhu – Johna. Owen, vyčnívající, často posmívaný chlapec a později mladý muž, se na prahu dospělosti projeví jako prorok a prožije zcela absurdní novodobou paralelu k životu Ježíše Krista. Kniha je velmi zábavná, originální a humorná. Zároveň však hluboká, neboť autor se dotýká nejdůležitějších otázek lidství – víry, morálky a osudu člověka.

 

Obálka knihy James Robertson
žánr společenský román
Závěť Gedeona Macka

Jeden z nejlepších skotských spisovatelů současnosti se narodil v roce 1958.

Kniha má formu nalezeného textu, který několik dní před svým záhadným zmizením sepsal skotský venkovský farář Gedeon Mack. Svůj pozoruhodný životní příběh popisuje od útlého dětství (stal se farářem z pomsty kvůli despotickému otci, ačkoliv sám v Boha nevěří), až po osudové setkání s ďáblem. Farářův dosavadní usedlý život se dostává do chaosu, mimo jiné i proto, že je otřesena jeho víra – nikoliv v Boha, ale ve vlastní racionalitu. Za své názory, ventilované v církvi, je lidmi odsouzen a vyhnán. Podivným paradoxem příběhu je, že setkání s ďáblem nevěří farářovi ani lidé zarputile věřící. Kniha se v roce 2006 dostala do širší nominace na prestižní Bookerovu cenu.

 

Obálka knihy Knut Hamsun
žánr společenský román
Po zarostlých stezkách

Autor Knut Hamsun je norský prozaik, nositel Nobelovy ceny za literaturu – oceněný román nese název Matka země.

Kniha Po zarostlých stezkách je žánrově těžko zařaditelná kniha. Je niternou zpovědí největšího a zároveň nejkontroverznějšího norského spisovatele 20. století. Jedná se o beletrizovaný deník, ve kterém autor zapisuje vzpomínky, představy i každodenní útrapy člověka, který byl po druhé světové válce uvězněn a obžalován ze spolupráce s proněmeckou kolaborantskou vládou. Hamsun popisuje útrapy člověka pronásledovaného svědomím a trpícího pocitem nedorozumění, ve kterém hraje stěžejní část autorova hluchota. Hamsunovy zápisky dokazují jeho hluboké, očím poválečné spravedlnosti ukryté lidství.

Hamsunovo dílo ovlivnilo řadu světových literátů, kterými byli např. bratři Mannové, Kafka, Brecht, Hemingway či I.B. Singer.

 

Obálka knihy Hana Andronikova
žánr společenský román
Nebe nemá dno

Česká spisovatelka Hana Andronikova (1967 – 2011) debutovala románem Zvuk slunečních hodin (2001), za nějž získala cenu Knižního klubu a o rok později cenu Magnesia Litera za objev roku.

Kniha Nebe nemá dno se radikálně liší od její předchozí tvorby. Pohnuté události v životě (autorce byla diagnostikována rakovina) se staly impulsem k nečekané cestě. Je to autobiograficky laděná próza, jejíž děj se odehrává na třech místech zeměkoule: v amazonském pralese (převážná část), v nevadské poušti a v Čechách. Autorka nesentimentálním, autentickým způsobem reflektuje vlastní nemoc jako cennou příležitost k transformaci a sama se vyrovnává s možností vlastního konce tím, že jej bezvýhradně přijímá. Andronikova zemřela ve věku 44 let.

Text knihy doprovází jak sarkasticky černý humor, tak syrovost psaného deníku, včetně lyrických pasáží blízkých básni v próze.

Vnitřní hlas autorky je zaznamenán v celé knize velmi netradiční literární formou, kde text neobsahuje uvozovky v přímé řeči, ani písmena označující začátky nových vět.

 

Obálka knihy Anna Bolavá
žánr ženský román
Do tmy

Vlastním jménem Bohumila Adamová (nar. 1981), česká spisovatelka a básnířka, vystudovala bohemistiku na FFUK v Praze.

Román Do tmy (2015) byl oceněn cenou Magnesia Litera za prózu. Napínavý příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Pevným bodem děje je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný tyl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí rodiny a sběru bylin.

 

Obálka knihy Zdenka Beckerová
žánr společenský román
Róziny dcery

Zdenka Beckerová se narodila v Chebu v roce 1951. Vyrostla v Bratislavě a od roku 1975 žije v Rakousku.

Román je ságou o rodině Bukovských, která žije na Slovensku. Odehrává se zejména v totalitní Bratislavě, po pádu socialismu. Líčí i emigraci dcer do různých zemí světa. Příběhem se vinou vztahy mezi sestrami, které jsou poznamenány anipulativní matkou. Jen Jasmína založí funkční rodinu, ostatní dcery nejsou šťastné, i když jsou dobře materiálně zajištěné.

 

Obálka knihy Sandra Byrdová
žánr historický román
Na život a na smrt

Sandra Byrdová se řadí mezi bestsellerové autorky.

Známé téma zpracované originálním způsobem. Příběh Anny Boleynové je vylíčen očima její věrné družky a později i dvorní dámy Meg. Autorka se zabývá nejen známými postavami z historie, ale vypráví i příběh Meg a její věrné lásky.

Jedná se o 1. díl volné série.

 

Obálka knihy Kate Mortonová
žánr společenský román
Tajemství letního odpoledne

Kate Mortonová je jedna z nejúspěšnějších a nejzářivějších australských spisovatelek současnosti. Vystudovala anglickou literaturu a divadelní vědu.

Román se odehrává ve více časových rovinách. Čtenář je do poslední stránky vtažen do víru různých tajemství, polopravd, nevyřčených věcí. Příběh je zasazen do válečné Anglie a prolíná se se současností. V barvitém ději dojde i k dobře utajené a nepotrestané vraždě.

 

Obálka knihy Vladimíra Klimecká
žánr společenský román
Druhý život Marýny G.

Vladimíra Klimecká se narodila v roce 1964, pochází z Dolní Bečvy a žije ve Vacenovicích u Kyjova.

Kniha získala Literární cenu Knižního klubu za rok 2013.

Kniha mapuje celé 20. století na Valašsku z pohledu žen – hrdinek novel. Obsahuje příběhy 4 žen, jejich trápení, obavy o zajištění rodiny, výchovu dětí, nelehký život v období 2. světové války. Jazyk knihy je autentický svým alašským nářečím, vtahuje čtenáře do děje.

 

Obálka knihy Jodi Picoultová
žánr psychologický román
Vypravěčka

Americká spisovatelka Jodi Picoultová se narodila v roce 1966 v Long Islandu.

Velice propracovaná kniha, která se vine několika rovinami. Slibuje silný emociální zážitek. Jeden z příběhů je příběh o Sage – židovské dívce z moderní Ameriky, která se k židovství nehlásí. Její babička Minka přežila holocaust a kniha obsahuje i tento příběh. Sage o prožitcích babičky Minky nemá ponětí, dozvídá se je až v průběhu děje knihy. V knize se řeší dilema života a smrti, zprostředkované vraždy. Nechybí napětí, ve kterém má svoji úlohu lovec nacistů. Tato kniha vás nezanechá chladnými.

 

Obálka knihy Christian Jacq
žánr historický román
Královna Slunce

Christian Jacq (* 28. dubna 1947, Paříž) je francouzský egyptolog a spisovatel.

Jeden ze samostatných historických románů z egyptského prostředí od Ch. Jacqa vypráví příběh mladičké Achesy, třetí dcery královských manželů Achnatona a Nefertiti. Achesa, obdařená povahou hodné budoucí královny, sní o slávě. Další postavou románu je generál Haremheb, který věrně souží královské koruně, ale to mu nebrání v touze stát se jednou faraonem. Achese se splní sen: stane se královnou – Sluncem, manželkou vášnivě zamilovaného mladíka – krále Tutanchamona. Nicméně ve hře lásky a smrti je každé vítězství pomíjivé.

 

Obálka knihy Mary Ann Shafferová, Annie Barrowská
žánr společenský román
Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Obě autorky pochází z Ameriky. Ann Shaffer zemřela v roce 2008.

Román líčí osudy spisovatelky Juliet, která hledá námět pro svou novou knihu. Je krátce po 2.světové válce a ona pozná skupinu lidí z Normanských ostrovů. Dopisuje si s nimi a oni jí líčí zážitky z okupace německými vojáky. Román je psán formou dopisů. Zachycuje poselství o síle lásky, přátelství, hodnot a i síle literatury v krizových situacích.

 

Obálka knihy Blandine Le Calletová
žánr psychologický román
Věnečky

V roce 2007 získal román cenu Prix des Lecteurs du Livre de Poche a v roce 2010 byl zfilmován.

Jedná se o krátké drama – děj románu zahrnuje pár hodin svatby. Seznamujeme se s tajemstvími svatebních hostů, každý má co skrývat. Svatebčané patří ke smetánce, jsou všichni dobře zajištění, ale asi nikdo z nich není opravdu šťastný. Příběh završí prozrazení rodinného tajemství nevěstě, která je jím nadmíru překvapena.

 

Obálka knihy Iny Lorentzová
žánr historický román
Obchodnice se zlatem

Iny Lorentz je pseudonym německých autorů Iny Klockeové a Elmara Wohlratha.

Historický román ze středověké Evropy nepostrádá napětí, má švih, nové zápletky. Hlavní postava Židovka Lea přijde při pogromu o otce a staršího bratra Samuela. Aby zachránila dědictví po otci a zajistila živobytí pro zbytek rodiny, musí se Lea vydávat za bratra Samuela. V této dvojroli jí hrozí mnohá nebezpečí jak od souvěrců Židů, tak i od křesťanů. Domnělý Samuel čelí sňatkům, do kterých je nucen. Lea alias Samuel se posléze sama zamiluje do záhadného Rolanda, který ji přiměje k více než dobrodružné misi.

 

Obálka knihy Shoko Tendo
žánr společenský román
Ve stínu jakuzy

Autorka je japonského původu. Autobiografický román ze současného Japonska.

Shoko se stává členkou janki gangu, její otec je mafián. Kniha líčí drogovou závislost, týrání, střídání partnerů i ženatých. Po těchhto zkušenostech, kdy se dívka ocitá na samém dně, se rozhodne odrazit a konečně žít normálním životem běžné dívky. Kniha je zajímavá praktikami jakuzy.

 

Obálka knihy Ernesto Mallo
žánr detektivka
Jehla v kupce sena

Jde o velmi zdařilý thriller zasazený do prostředí Buenos Aires v době diktatury.

Komisař Lascan vyřeší případ vraždy, ale dostává se do střetu zájmů s místní juntou a tak zaplatí svou bystrost životem. Nicméně soukolí náhod a činů jiných protagonistů románu dávají naději na nový začátek a očištění jména komisaře.
Děj je velmi čtivý a napínavý, velice lidský. Vřele doporučuji k přečtení, i když zrovna thrillery nemusíte…

 

Obálka knihy Marek Halter
žánr historický román
Královna ze Sáby

Jeden z mnoha historických románů o lásce královny ze Sáby a biblického krále Šalamouna.

Děj je zasazen do starověku, dozvídáme se spousty zajímavých skutečností z té doby, o nádheře Šalamounova bohatství, o zvycích, které byly v té době běžné. Postavy plasticky vystupují z vyprávění a jsou nám dávnými přáteli.

 

Obálka knihy Victoria Hislopová
žánr historický román
Návrat

Victoria Hislopp se narodila v Anglii roku 1959. Nyní žije v Kentu.

Návrat je působivá kniha o Španělsku a jeho novodobých dějinách. Londýňanka Sonia se španělskými kořeny se s přítelkyní Maggie vydá zdokonalit v tanci do Španělska. Objeví zde nejen krásu tance, ale i rodinnou minulost, která jí umožní žít zcela jinak, než dosud.

 

Obálka knihy Hannah Kentová
žánr ženský román
Agnes

Jde o mimořádně jímavý příběh z islandského prostředí. Hlavní postava Agnes opravdu žila a byla odsouzena za zločin vraždy milence. Beletristické dílo vypráví její příběh z jiného konce, líčí ji jako nevinnou oběť, která skončí na šibenici. Román je o lidském milosrdenství a odpuštění, vyzařuje z něj síla hlavních postav.

 

Obálka knihy Sarah Larková
žánr historický román
V zemi bílého oblaku

Jde o 1.díl rodinné ságy z osidlování Nového Zélandu. Sága čítá díly 3.

V této knize jsou hlavními postavami dvě ženy – sedmnáctiletá šlechtična Gwyneira a Helen. Obě se mají provdat za pány, které v životě neviděly, jedna za ovčího farmáře a druhá za farmáře. Nová vlast je jim vylíčena jako ráj na zemi. Skutečnost ale může být úplně odlišná… Román je plný lidských vášní, mnohdy dojemný, zobrazeny jsou lidské slabosti a vlastnosti, které zůstávají stejné napříč stoletími.

 

© 2015 - 2019 Knihovna Chomutov a Jan Džambasov | soubory cookies